Jubileuszowy rok bł. Salomei

Dnia 19 listopada 2017 r., w liturgiczne święto bł. Salomei - pierwszej polskiej klaryski, rozpocznie się JUBILEUSZOWY ROK 750 – lat od Jej śmierci. Krakowska wspólnota Sióstr Klarysek pragnie zaprosić do wspólnej modlitwy i duchowej łączności w tym szczególnym dniu i JUBILEUSZOWYM ROKU 19.11.2017 – 19.11.2018.

Rozpoczynamy nowenną 10-18.11.2017 r. – każdego dnia w naszym kościele św. Andrzeja Ap. przy ul. Grodzkiej 54 będzie sprawowana Msza św. o godz. 17.00, po niej krótkie nabożeństwo z uczczeniem relikwii Błogosławionej. Uroczyste rozpoczęcie Jubileuszu będzie miało miejsce 19.11.2017 r. Mszą św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ojca Bp Damiana Muskusa OFM o godz. 17.00.
Kim była ta niezwykła błogosławiona?

Błogosławiona Salomea (1211 lub 1212 - 1268), Piastówna – księżniczka, która odrzuciła koronę królewską i wybrała ubóstwo idąc śladem św. Franciszka i św. Klary. Odkryła, że na Miłość odpowiada się miłością: całkowitą, pełną oddania i rezygnacji z siebie.

Przed ponad siedmioma wiekami, żyła piastowska księżniczka - córka Leszka Białego i Grzymisławy, księżniczki ruskiej. Miała na imię Salomea. Wydano ją za Kolomana, syna króla Węgier. Wspólnie z mężem władała na terenie dzisiejszej Dalmacji, Chorwacji i Słowenii. Oboje zostali tercjarzami franciszkańskimi i od ślubu żyli w dziewictwie. Na ich dworze wychowywała się Kinga, przyszła święta małżonka księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława Wstydliwego (młodszego brata Salomei). Po bitwie z Tatarami, zmarł od poniesionych ran mąż naszej bohaterki, która jako 30-letnia wdowa wróciła na dwór brata.Pierwsza klaryska

Z pomocą braci franciszkanów starała się o utworzenie w Zawichoście k. Sandomierza pierwszego na ziemiach polskich klasztoru Klarysek, do którego w 1245 r. sama wstąpiła. Ze względu na najazdy tatarskie i bezpieczeństwo sióstr, przeniesiono go do podkrakowskiej Skały – miejscowości, której patronuje dziś bł. Salomea. Nieopodal Krakowa znajduje się również Grodzisko z pustelnią pierwszej polskiej klaryski.

Salomea, mimo że była księżną, nie przyjęła funkcji ksieni, czyli posługi przełożonej sióstr. Tuż przed swoją śmiercią zostawiła im jednak wyjątkowe przesłanie:

„Siostry moje kochane, miejcie pokój w Panu, miłujcie się nawzajem, strzegąc czystości, bez skarg i bez szemrania. Tak bowiem osiągniecie nagrodę od Pana i wieczną szczęśliwość”.

Zmarła w opinii świętości 10 listopada 1268 r. w Skale, a pochowano ją w krakowskim kościele Franciszkanów, gdzie spoczywa do dziś, w kaplicy bł. Salomei. W 1672 r. papież Klemens X zatwierdził jej kult.Imię dające pokój

Błogosławiona Salomea to święta na nasze czasy. Od niej możemy się uczyć czystości serca oraz wprowadzania pokoju w naszych rodzinach i całym świecie, w końcy jej imię znaczy "pokój" (hebr. šalom). Także dzisiaj uczy nas odpowiadania na Bożą miłość, która pokonuje wszelkie zło i zachęca nas do pójścia za sobą.Co zatem znaczy być księżniczką?

Bycie księżniczką oznacza pójście w ślady Jezusa. Trzeba pozwolić się przeprowadzić przez Jego Krzyż – na tym polega królowanie z Chrystusem. Dlatego klasztor to miejsce dla odważnych księżniczek!http://niedziela.pl/artykul/133807/nd/Byc-ksiezniczka

Więcej o bł. Salomei:
https://ewiater.wordpress.com/2017/11/19/blogoslawiona-od-krakowskich-klarysek


Modlitwa na rok jubileuszowy

Wszechmogący dobry Boże, Ciebie bł. Salomea kochała i wielbiła całym swoim życiem; przez Jej wstawiennictwo rozpal w moim sercu żywy płomień wiary i miłości oraz udziel mi łaski (...), o którą Cię proszę z pokora i ufnością. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


Pieśni ku czci bł. Salomei

1. Choć tyle wieków
Tekst

2. Salomeo, święta księżno
Tekst

3. Święta Matko, Salomeo
Tekst

4. Pójdźmy radośnie
Tekst